Filip Salaquarda stále neporažen, vyhrál třetí vytrvalost v řadě

Filip Salaquarda stále neporažen, vyhrál třetí vytrvalost v řadě

I třetí vytrvalostní závod sezony 2023 se odehrával v režii českého závodníka Filipa Salaquardy z týmu I.S.R. Racing, které v cestě za prvenstvím nezastavily ani dvě žluté fáze v úvodu i v samotném závěru závodu.

Filip Salaqurda udržel po zhasnutí červených světel vedení. Na dlouhé rovince vedoucí do druhé zatáčky na něj sice útočil Piotr Wira s mercedesem, český závodník si však první místo pohlídal a vydal se vstříc svému dalšímu vítězství.

Wira nedokázal držet tempo se Salaquardou, namísto toho se musel bránit před třetím Liborem Milotou, taktéž s Mercedesem. Wira nakonec o svou stříbrnou příčku přišel a zakrátko ho pokořil i Peter Baron s Ferrari. Záhy se na trati objevil safety car kvůli stojícímu vozu Cupra posádky Wiesmeier-Lemmerhofer.

Po restartu závodu se nejprve pátý Konopka dostal před Wiru a zakrátko se na druhé místo posunul Baron před Milotu.

V polovině závodu pak došlo k tradičním zastávkách v boxech a střídání jezdců. Salaquarda setrval za volantem a i po pitstopu si udržel vedení před Ernstem Kirchmayerem, jenž vystřídal Petera Barona. Na třetím místě kroužil Libor Milota, na něj se začal dotahovat Daan Pijlem, který v mercedesu vystřídal Piotra Wiru a okamžitě začal zajíždět velmi rychlá kola.

V šestnáctém kole pokořil Pijl i druhého Kirchmayera a začal stíhat prvního Salaquardu. Český jezdec však kroužil na čele s téměř půl minutovým náskokem a vzhledem k tomu, že do konce závodu zbývalo jen patnáct minut, pouze udržoval takové tempo, aby ho Pijl v závěru neohrozil.

V závěru závodu se ještě schylovalo k souboji mezi třetím Kirchmayerem, na kterého se dotahoval Libor Milota. Sedm minut před koncem však Milota zastavil na za druhou zatáčkou s poškozeným levým předním kolem. Na trať musel safety car závod byl restartován pouze na jedno zbývající kolo.

Třetí výhru ve vytrvalostním závodu si zajistil Filip Salaquarda před posádkou Wira-Pijl. Po závodě však obdržela posádka mercedesu třicetisekundovou penalizaci za předjíždění pod žlutými vlajkami, což znamenalo propad na celkové deváté místo a páté v kategorii GT3.

Na druhém místě tak byla klasifikována posádka Kirchmayer-Baron. Třetí skončil Miro Konopka s Lamborghini Huracan GT3. Čtvrté místo v rámci GT3 získala posádka Zsigo-Waszek. První pětku této kategorie uzavřela penalizovaná posádka Wira-Pijl.

V rámci kategorie GTX zvítězil Bernard Löffler s Lamborghini Huracan před Antonínem Herbeckem s Pagani Zondou a třetí dojel Alexander Ober s Lamborghini. Čtvrtý byl Denis Liebl s KTM GTX a pátý János Santa s Astonem Martin.

Kategorii GTC dominovala posádka Kurt Wagner – Josef Záruba s Lamborghini. Na druhé místo se po třísekundové penalizaci Petra Brecky a Karla Neffeho posunul Manuel Süssenguth. Čtvrtý byl Franz Lahmer a pátý Bob Bau.

V kategorii GT4 zvítězil Zéno Kovács s BMW M4 GT3 před týmovým kolegou z Racing Trevor Antalem Zsigem, taktéž s BMW M4 GT3. Třetí skončila posádka Lah-Kosič s Mercedesem.

Na prvenství v TCX dosáhl Dominik Haselsteiner s vozem Cupra, na druhém místě se ztrátou dvou vteřin dojela posádka Adámek – Groszek s Audi RS3. Třetí byl Peter Gross s Cuprou a čtvrtí byli Eder-Wimmer s Cuprou.

Endurance – Race