ESET Cup startuje, první ostrá zkouška se uskuteční u Balatonu

ESET Cup startuje, první ostrá zkouška se uskuteční u Balatonu

ESET Cup ve sprintu i vytrvalosti nabídne v sedmidílném kalendáři sezony 2024 pestrou nabídku různorodého startovního pole napříč pěti kategoriemi vozů Gran Turismo od GT3 přes GT4, GTC, GTC1 a GTX. První srovnání formy a připravenosti nabídne zcela nový okruh Balaton Park.

O nadcházejícím víkendu se jezdci sejdou na trati, kterou většina z nich doposud nepoznala. Jednu z mála výjimek tvoří slovenský tým ARC Bratislava v čele s Mirem Konôpkou. Ten se loni v říjnu zúčastnil nemistrovského závodu s prototypem LMP2. V letošní sezoně však nastupuje se svým Lamborghini Huracán GT3.

V rámci kategorie GT3 nechybí v poli Gregor Zsigo s BMW M6 GT3 týmu Racing Trevor. Naopak tým Duck Racing s jezdcem Martinem Hudcem a vozem Audi R8 LMS ultra nastoupí až v druhém podniku na Red Bull Ringu. Nejvyšší třídu GT3 doplňuje polský tým PTT Racing s Mercedesem AMG GT3, který bude řídit Martin Kaczmarski.

„Sérii mám velmi rád. Ačkoliv jsme se loňské sezony nezúčastnili, protože naši jezdci chtěli vyzkoušet i jiné šampionáty, letos se s radostí vracíme,“ říká týmový manažer Marcin Kraczkowski. „Jako druhý vůz nasadíme Porsche 992 GT3 Cup do kategorie GTC. Pojede s ním Hubert Darmetko. Rok 2024 je pro něj debutovou sezonou, ale už v zimě se skvěle představil v GT Winter Series a ve své kategorii obsadil celkové třetí místo,“ doplňuje Kraczkowski.

Největšími soupeři Poláka Darmetka je trojice vozů Lamborghini Super Tropheo. Za tým Lema Racing nastupují Andrej Lah a Matej Košić. Dennise Waszka opět uvidíme v červenobílém lamborghini týmu GT2 a za tým Mičánek Motorsport nastupuje Libor Dvořáček.

Se staršími modely Porsche 911 Cup budou v rámci nové klasifikace GTC1 závodit proti sobě týmy GT Sports Technology (Petr Brecka), Šenkýř Motorsport (Radek Kolařík), Kogelbauer Motorsport (Franz Lahmer, Bob Bau, Richard Woschitz) a ARC Bratislava s Adamem Konopkou, který vyměnil Renault Clio za Porsche 911.

V kategorii GTX je k vidění rozmanité startovní pole od KTM GTX týmu Orlen Janík Motorsport pro Petra Koukolu, dalších vozů lamborghini týmu Mičánek Motorsport až po Lotus Exige V6 Cup, v kterém bude k vidění bývalý šampion Octavia Cupu Gábor Tim.

„Tým GFS Racing vyvíjel lotus po celou zimu a aktuálně probíhají další úpravy. Důvodem je, že auto nebylo původně navrženo pro jízdu na hladkých pneumatikách. Slicky výrazně zvýší rychlosti v zatáčkách, takže budu rychlejší i na rovinkách, s kratšími brzdnými vzdálenostmi. Tyto změny vyžadují úpravy na autě. Jsou potřeba silnější brzdy, pevnější zavěšení a stabilnější olejový systém. Podle mého názoru bude auto blízko vozům GT4, ale to se ukáže během prvního tréninku,“ vysvětluje Tim.

V kategorii GT4 se o celkové prvenství poperou vozy Mercedes AMG a BMW M4 GT4. Trojcípou hvězdu reprezentují Mark Kastelic a Andrej Makarovič z týmu Lema Racing. Naopak bavorskou značku hájí Rudolf Beňo z Šenkýř Motorsport a loňský šampion této kategorie Antal Zsigo z Racing Trevor.

Obdobné složení uvidíme i ve vytrvalostním závodu. Martina Kaczmarskiho bude v Mercedesu AMG GT3 střídat Mateusz Lisowski. Vytrvalostní závod za Mičánek Motorsport absolvují s lamborghini i Josef Záruba a Jakub Knoll. S KTM GTX týmu Carlin Racing pojedou Viktor Mráz a loňský šampion TCR Eastern Europe Maťoh Homola. S Renaultem Clio absolvuje vytrvalost Igor Tomljanovic.

Collective Test Day – Time Schedule
Time Schedule
Entrylist