ESET Cup Review: Dominance českých závodníků pokračuje

ESET Cup Review: Dominance českých závodníků pokračuje

Uplynulý víkend dalšího podniku ESET Cupu na Autodromu Most se nesl v duchu českých jezdců – a to doslova napříč všemi kategoriemi. A téměř totožná situace nastala i v Clio Cupu.

Návrat ESET Cupu na severočeský Autodrom Most přilákal solidní počet fanoušků, kteří pak po celý víkend sledovali, jak si domácí závodníci odnášejí jeden vítězný pohár za druhým. Začneme s kategorií GT3. Tam už snad nikoho nepřekvapilo, že si pro vavříny ve sprintu i vytrvalosti přijel Filip Salaquarda z týmu I.S.R. Racing. Jeho nadvláda je drtivá a jak se v Mostě ukázalo, i když se po startu někdo dostane na první místo, Salaquarda si ho brzy převezme zpět. Není pochyb o tomu, že titul je na dosah. V Mostě to ještě bodově nevyšlo, ale už na Slovakia Ringu by se Salaquarda mohl radovat z předčasného vítězství.

Za to v kategorii GTC se cesta k titulu poněkud komplikuje – budeme-li hovořit z pohledu závodníka, nikoliv týmu. Tam totiž dominuje Mičánek Motorsport se svými jezdci Jáchymem Galášem a Matějem Pavlíčkem. Tato dvojice vyhrála sedm z osmi závodů; Galáš čtyři, Pavlíček tři. Galáš tak vede průběžné hodnocení s náskokem 3,5 bodu na Pavlíčka. To je opravdu minimální rozdíl a vzhledem k tomu, že do konce sezony zbývají ještě dva podniky, tedy čtyři závody, bude se boj uvnitř brněnského týmu vyostřovat. Do jejich rivality na trati ještě může promluvit Dennis Waszek, jenž v Mostě dosáhl na první letošní vítězství a držel s nejnovějšími generacemi Lamborghini Super Tropheo krok.

Kategorie GTX tentokrát patřila Václavu Janíkovi s KTM GTX. Český závodník proměnil své první starty ve dvojí prvenství, ale co se týče titulu, k němu má vzhledem k absenci v předchozích podnicích daleko. Naopak blízko je Pavel Sovička s totožným vozem jako Janík, ovšem v barvách týmu RTR projects. Pravidelná pódiová umístění mu zajistila druhé místo v průběžném pořadí a jen čtyřbodovou ztrátu na lídra Alexandera Obera.

I Clio Cup má své dominantní závodníky. Se čtvrtou generací vládne Martin Kadlečík, jenž v Mostě pokračoval ve své vítězné sérii a dosáhl na osmé prvenství v řadě. Porazí ho letos někdo? Samozřejmě šance tu je, ale to by se muselo stát něco neočekávaného. Zkrátka něco, co se v Mostu přihodilo Tomáši Pekařovi. Ten dominuje v kategorii vozů páté generace a nebýt nezaviněné nehody v první šikaně prvního závodu v Mostu, zcela určitě by si odnášel dvě trofeje pro vítěze. Takhle si odnášel jednu. Tu druhou získal jeho týmový kolega Henrik Seibel.

Je jasné, že v některých sériích a kategoriích je více méně rozhodnuto, někde si na konečné rozuzlení počkáme patrně až na finálový závod sezony. A tak to má být, drama i očekáváné výsledky jsou tím správným mixem skvěle odbíjející sezony ESET Cupu i Clio Cupu.

Championship Standings

Standings ESET Sprint
Standings Endurance
Standings Clio Cup