ESET Cup je kus mého života, říká odcházející Libor Milota

ESET Cup je kus mého života, říká odcházející Libor Milota

Libor Milota se po šesti letech loučí s ESET Cupem. Několikanásobný vítěz a šampion ve sprintu z roku 2022 se rozhodl vyměnit svůj Mercedes AMG GT3 za vůz Audi R8 LMS GT3 týmu českého týmu ISR, s nímž příští rok nastoupí V GT Open. Libor Milota tak opouští tým GT2 Motorsport, ale na éru v ESET Cupu a v kategorii GT3 bude vždy vzpomínat s radostí a respektem.

Libore, ESET Cup opouštíte po šesti sezonách. Jak jste se za tu dobu jezdecky posunul?
ESET Cup je výborná série, vedená skvělými lidmi a rozhodně budu na moje angažmá v tomto seriálu vždycky rád vzpomínat. Za těch šest sezon jsem získal mnoho zkušeností. Především klid za volantem, rozvahu a lepší odhad.

Nejprve jste ale závodil na motocyklech. Jak jste konvertoval k automobilům?
Zkrátka se mi stýskalo po závodech. S motorkami jsem končil v roce 2009 a na závodní okruhy jsem se vrátil v roce 2015. Začínal jsem s upraveným Nissanem GTR, pokračoval s Porsche 997 GT3 Cup a pak jsem začal závodit ve více autech najednou. Hledal jsem cestu, která vede vpřed jak z hlediska sportovního výkonu, tak z hlediska kvality zázemí a závodní techniky. Měl jsem velké štěstí na skvělé lidi kolem mě. Hodně mi v mém závodním snažení pomohl Milan Galáš a na úplném začátku také Lukáš Karhan s týmem Lukamotorsport. Dodnes jsme kamarádi a vždycky na ně budu rád vzpomínat a s chutí s nimi spolupracovat.

A následný přestup do kategorie GT3 a závodění s mercedesem je důkazem, že jste vzal motorsport opravdu zodpovědně…
Ano, miluji auta GT3. Pominu-li jejich krásu a technickou dokonalost, pak za zcela geniální považuji jejich jízdní projev. Motorsport vnímám jako speciální disciplínu, skládající se z mnoha oblastí – tým, technika, ekonomika, závodní politika a samozřejmě samotné řízení. Pak příprava na trati i mimo ni. Tady bych se mohl rozpovídat na dlouho, není to snadné. V motorsportu nejde dělat jenom jedno a myslet si, že už to děláte dobře. Vnímám to jako jedno komplexní utkání, ve kterém se snažíme být co nejlepší. Záleží mi na tom, abychom byli úspěšní ve všech oblastech, a především z toho všeho chci mít dobrý pocit. Když pak vidím nadšené lidi v týmu, spokojené partnery, mechaniky, fanoušky, mou rodinu, je to radost.

Jaký jste typ jezdce? Strategicky vyčkávající, nebo okamžitě útočící?
To je spíš otázka na mé okolí, co závody sleduje. Avšak dříve jsem byl daleko více zbrklý, snažil jsem se všechno řešit hned a ne vždy to vedlo ke šťastnému konci. Chtělo by se mi říct, že si dnes umím počkat, ale v závodním autě máte na všechno velmi málo času a okamžité rozhodování je velmi důležité. Už vím, že klíčové je být nejprve pod šachovnicí a všechno ostatní je až druhořadé. V tomto duchu se snažím přemýšlet i na závodech.

Za těch šest let jste toho v ESET Cupu zažil opravdu hodně. Zkuste ale vypíchnout jeden moment, který se vám vryl do paměti.
Závod na Slovakia Ringu, kde jsme ve sprintu od startu do cíle bojovali bok po boku se Štefanem Rosinou s BMW M6 GT3. Byl to ohleduplný, sportovně čistý souboj, v němž jsme si několikrát vyměnili pozice a v zatáčkách jsme jeli jeden o druhého opření.

Na slavnostním vyhlášení sezony 2023 jste měl krásný proslov o svém působení v ESET Cupu. Co pro vás tento šampionát ve vaší kariéře znamenal?
Je to kus mého života. Věnoval jsem tomu velké množství energie. Znám osobně snad všechny jezdce a týmy startující v této sérii. Někdy to nebylo jen zalité slunce, přeci jen jsme soupeři a chceme to samé. Avšak dokázali jsme šampionát čestně vyhrát a zároveň zůstat přáteli s velkým množstvím lidí kolem nás. Nejen sportovně, ale morálně mají mnou popisované věci ohromnou hodnotu. Jsem pyšný na celý tým a na dosažené výsledky ve všech oblastech.

V nadcházející sezoně vás čeká nová výzva v GT Open s Filipem Salaquardou a týmem ISR. Jak se na tuto výzvu těšíte a jak důležité pro vás je, se neustále posouvat dopředu?
Posouvat se dopředu je pro mě zásadní. Dělat motorsport na této úrovni bez jasně stanovených cílů je podle mě špatně. Nejezdím závod pro zážitky, snažím se udělat dobré sportovní výsledky a mít šanci se jednou s dobrým pocitem ohlédnout. Jestliže bych viděl, že nestačím tempu a minul jsem pomyslný vrchol, tak toho na 100 % nechám. Začal bych jezdit pouze pro zážitky a k tomu není potřeba špičkový tým a špičková technika GT3. Filipa a tým ISR považuji za velké profesionály, v ČR myslím ty nejlepší. Na spolupráci se samozřejmě těším, ale na jakékoliv další hodnocení je teď brzy. Nic se pro mě nezmění, budu dělat to, na co jsem zvyklý – pracovat, soustředit se, připravovat se a věnovat tomu maximum, aby byla naše spolupráce šťastná a úspěšná.