Dennis Waszek: Motoristický obojživelník

Dennis Waszek: Motoristický obojživelník

Dennis Waszek opět střídal dva typy závodního vozu GT. Ve sprintech startoval s Lamborghini Super Tropheo kategorie GTC u týmu GT2 Motorsport, ve vytrvalostních závodech se za volantem nového BMW M4 GT3 střídal s Gregorem Zsigem. A v obou kategoriích dosáhl na titul.

Stal jste se šampionem kategorie GTC a společně s Gregorem Zsigem jste ovládl hodnocení ve vytrvalosti v kategorii GT3. Co pro Vás tento výsledek znamená?
Vzhledem k těsnému výsledku to pro mě znamená hodně. Letos to nebylo snadné. V GTC jsem musel dohánět bodovou ztrátu po havárii v Poznani. Ve vytrvalosti nám Libor Milota šlapal na paty a museli jsem do toho dávat všechno. Celý tým se letos seznamoval s novým autem BMW M4 GT3, takže to bylo občas obtížné. Každopádně auto fungovalo po většinu sezony bezvadně a díky skvělé práci celého týmu, a hlavně Gregora Zsiga jsme dokázali zvítězit.

Vozy GTC a GT3 jste střídal už v loňské sezoně. Předpokládám, že na řízení rozdílné techniky během víkendu jste si už asi zvykl. Na co si ale musí člověk dávat pozor, když usedne za volant jiného vozu?
Už jsem si na to docela zvykl, ale samozřejmě je to stále obtížné, jelikož si musíte pamatovat různé brzdné body, jinou ideální stopu a načasovat správné sešlápnutí plynu nadoraz. Lamborghini má větší výkon (cca 600 hp) než BMW (cca 550 hp), ale BMW je úplně nová GT3, která má jeden z nejlepších podvozků a rovněž aerodynamiku. Musím říct, že obě auta mě neskutečně baví.

Pojďme do GTC, kde jste jezdil s Lamborghini a vyhrál téměř všechny závody, do kterých jste odstartoval. Jak ve sprintech hodnotíte svou sezonu?
Především bych chtěl poděkovat celému týmu, především týmovému šéfovi a tátovi Boleslavu Waszkovi a hlavnímu mechanikovi Jardovi Slabochovi. Nakonec všechno dobře dopadlo a nasbírali jsme o pouhých pět bodů více než Petr Brecka. Díky tomu se nám podařilo vyhrát šampionát, a to navzdory mé havárii v Poznani kvůli selhání ABS a také problémům na Slovakia Ringu, kde mi při závodě ulétly dveře.

Který závod považujete za svůj nejlepší v letošní sezoně?
Červencový závod GT Open na Hungaroringu s BMW. Vyhráli jsme kategorii PRO-AM s továrním pilotem BMW Jessem Krohnem. Nikdo to nečekal a jelikož startovalo velmi silné pole, bylo to jeden z mých nejlepších zážitků mé kariéry. Co se týče ESET Cupu, tak určitě jsem si užil Red Bull Ring, kde jsem ve vytrvalosti nastupoval do BMW v polovině závodu a musel stíhat Libora až do posledního kola. A tam se mi jej podařilo předjet. S Lamborghini jsem si pak užil závody v Brně.

Předpokládám, že nejhorší chvíle sezony byla havárie v Poznani…
Ano, tam jsem po selhání ABS narazil do bariéry z pneumatik asi ve 120 km/h. Také mě mrzel kontakt s kamarádem Antoninem Herbeckem na Hungaroringu, kde se mi utrhla poloosa a jeho Pagani Zonda R se roztočila směrem ke zdi. Mimo kokpit to byla určitě událost na Grobniku, kde se stala havárie s tragickými následky.

Vraťme se ještě k Poznani. Jak moc bylo auto zničené a jak dlouho trvala oprava?
Já jsem naštěstí vyvázl z bouračky bez zranění a jen s namoženým tříslem a krčním svalem. Přes léto je to s italskými výrobci aut trochu pomalejší, a proto jsme hodně dlouho čekaly na náhradní díly. Samotná oprava pak trvala jeden až dva týdny.

Nenapadlo Vás, že titul bude možná ztracen?
Chvílemi jsem s titulem v GTC už nepočítal. Ale díky výborné práci týmu v posledních dvou závodech jsme to společně dokázali.

A už se rýsují plány na příští sezonu?
Příští sezona se bude řešit v nadcházejících měsících. Ale určitě budu rád, když budu mít šanci obhajovat oba tituly ve sprintu GTC a vytrvalosti GT3.