Debut byl náročný, ale už se těším na příští sezonu, říká Jiří Zbožínek

Debut byl náročný, ale už se těším na příští sezonu, říká Jiří Zbožínek

Okruhový debutant Jiří Zbožínek přestoupil s podporou ESET RaceStar z motokárového závodění do Clio Cupu. Sezona 2022 pro něj byla křtem ohněm a v těch nadcházejících má na čem stavět.

Jak hodnotíš svou letošní sezonu?
Sezonu hodnotím kladně, Vzhledem k tomu, že jsem teprve začátkem března 2022 absolvoval okruhovou školu a bylo to celé dost narychlo, tak hodnotím celou sezonu kladně. Ani jsem neměl příležitost před začátkem sezony testovat auto, první zkušenosti jsem získával při prvním závodě na Hungaroringu. S Cliem jsme neměli žádné zkušenosti a jelikož se jednalo o starší vůz, celou sezonu jsme se potýkali s technickými problémy. Ačkoliv nejsem úplně spokojený s výsledkem, některé dílčí úspěchy jsme zaznamenali, proto sezonu hodnotím pozitivně.

Bylo náročné zvykat si na zcela odlišnou techniku?
Ano, bylo to velmi náročné, protože se mi po letech v motokárách velmi těžce zvykalo na auto s pohonem předních kol. Motokára má poháněnou zadní nápravu, takže jsem kompletně musel změnit svůj jízdní styl. Rovněž je Clio mnohem těžší a bylo pro mě výzvou naučit se pracovat s takovou váhou. Každopádně v průběhu sezony jsem si na všechno postupně zvykal a učil se s autem pracovat a správně nastavovat svůj jízdní styl.

Nejlepšího výsledku si dosáhl v Poznani – čtvrté a páté místo. Znamená to, že ti tato trať sedla? Případně kterou sis v kalendáři oblíbil?
Rozhodně, okruh v Poznani mi skutečně sedl. V průběhu závodního víkendu jsem si trať velmi oblíbil a bavila mě. Stejně mě bavil i Hungaroring, Red Bull Ring a také Grobnik.

Který moment v letošní sezoně se ti vryl do paměti?
Mám dva momenty, které se mi nejvíce vryly do paměti. Ten první je rozhodně souboj s Henrikem Seiblem v Poznani, a ten druhý moment je poslední kolo v Grobniku. V obou případech jsou to cenné závodní zkušenosti.

Ačkoliv jde o pohárové Clio, čili totožnou techniku, tomuto šampionátu dominuje posledních pár sezon tým Carpek Service. Jak velký byl Váš tým? A co je v takovém případě zapotřebí, aby se jezdec/tým dotáhl na absolutní špičku?
Náš tým je menší, na závody jsme jezdili ve třech. Každopádně všichni do toho dávali maximum, a za to jim chci moc poděkovat. Je zapotřebí se zaměřit na co nejlepší technickou přípravu, předsezonní testování, popřípadě i v průběhu sezony s důkladnou analýzou dat. S tím souvisí nastavení auta na jednotlivé okruhy a v neposlední řadě finanční zajištění.

Závodil si s podporou ESET Race Star. Jak důležitá je pro tvou kariéru taková podpora?
Velmi důležit,á protože motorsport je velice nákladný sport. Velice si vážím jakékoliv podpory, teprve jsme začali a chceme v tom úspěšně pokračovat v dalších sezonách.

Takže už se rýsují plány na nadcházející sezonu?
Ano, určitě chci v roce 2023 pokračovat v Clio Cupu a dosáhnout co nejlepších výsledků. Kalendář na příští rok se zdá být zajímavý, takže se rozhodně na příští sezonu těším a doufám, že mě bude bavit ještě víc.