Český tým JMT Racing Engineering se připravuje na šampionát ACCR F4

Český tým JMT Racing Engineering se připravuje na šampionát ACCR F4

Zní to jako začátek románu Ericha Maria Remarqua. Tři kamarádi Jiří Koldinský, Tomáš Peleška a Martin Vojtík se dali dohromady, aby pracovali na závodním autě. Ale zatímco německý román končí pochmurně, česká trojice vesele pokračuje dál. Tým JMT Racing Engineering se rozrůstá a letos jej uvidíme v novém šampionátu ACCR Formule 4, potvrdil Jiří Koldinský.

Jste relativně nový tým, jenž má počátky ve studentské formuli. Kdo za týmem JMT stojí a co vám práce v prostředí motorsportu přináší?
Se studentskou formulí jsme začali už v roce 2009 na Západočeské univerzitě v Plzni. Tým dodnes úspěšně funguje a chystá další novou formuli. Po skončení studia však nebyla jiná možnost než univerzitní tým opustit. Motorsport je ale láska na celý život, takže současně s předáním týmu jsme řešili jak pokračovat dále. Tři kamarádi, já, Tomáš Peleška a Martin Vojík jsme se rozhodli založit vlastní tým a věnovat se okruhovým závodům i nadále. Tím se vysvětluje i zkratka JMT. Práce v motorsportu je čistá radost a vášeň, potkal jsem tu spoustu přátel a kamarádů, na které se můžu kdykoli obrátit a stali se v podstatě součástí rodiny. Zažil jsem spoustu radosti, emocí, vítězství. To dokáže bohatě vynahradit spoustu stresu a práce, čemuž se také nedá vyhnout.

Máte zkušenosti s přípravou monopostů. Ať už formule Gloria, formule Renault 2.0, nebo formule 4. Od sezony 2022 vstupujete do nového šampionátu ACCR Formule 4 s Vojtěchem Birgusem. Jak ke spolupráci došlo?
Máte pravdu, Gloria byla skvělá, přinesla nám první vítězství, ale formule 4 je přece jen koncepčně moderní auto, bezpečné a atraktivní pro začínající jezdce. Spolupráce s Vojtou začala v roce 2020, respektive po konci sezony 2019. Připravili jsme speciální nabídku pro motokárové jezdce na testování formule za výhodných podmínek. Mimo Vojty této nabídky využil třeba i Honza Matyáš a další jezdci. V rámci testovacích dní s námi odjeli stovky kilometrů a posunuli se z motokár na velké okruhy. Vojta následně absolvoval okruhovou školu a získal licenci FIA pro starty na okruzích. Loňský rok bohužel opět ovlivnila pandemie koronaviru a tak plány zůstaly u jediného startu v Brně, kde Vojta předvedl svůj talent, využil potenciál nastavení a druhý závod vyhrál s náskokem 20 sekund.

S jakým modelem nastoupíte? Se starší verzí, kterou máte k dispozici, nebo s novou F4?
To je dobrá otázka, zatím jsme tuto informaci nezveřejnili. Budete tedy první, komu prozradíme, že právě řešíme detaily nákupu nového modelu. Vnímáme nový šampionát jako velkou příležitost pro náš tým i pro formulové závody v zóně střední Evropy. Věřím, že za zlomek ceny závodu v německé sérii F4 ADAC dokážeme předvést kvalitní závody a vychovat výborné piloty pro vyšší série formulového závodění. Takže do šampionátu ACCR Formule 4 nasadíme oba modely F4 a bude zajímavé sledovat srovnání obou generací na trati.

Plánujete nastoupit do všech závodů ACCR F4? A jaký další program chystáte pro rok 2022?
V tuto chvíli ano, ale samozřejmě nedokážeme ovlivnit pandemickou situaci. Pokud to bude jen trochu možné, zúčastníme se všech závodů. Cílem je bojovat o vítězství v celém šampionátu. Chystáme jako každý rok několik testovacích dní, ten nejbližší ještě před sezonou 11. 3. v Mostě. Záměrně pořádáme test tak brzo, aby se mohli svézt a vyzkoušet techniku jezdci, kteří zvažují svoji účast v ACCR F4. Dále se nám podařilo, díky skvělé a dlouhodobé spolupráci s Ing. Josefem Křenkem, dohodnout účast v projektu ESET RaceStar. Tím se otevírá možnost podpory pro mladé talentované jezdce přestupující z motokár.

Jak jsem zmínil, jste zatím mladý a malý tým. Kde vidíte JMT Racing za pět až deset let?
Ano jsme mladý a malý tým, přesto máme velké ambice. Nadále budeme aktivně vyhledávat mladé talenty v motokárovém světě a vychovávat je tak, aby v ideálním případě pronikli až do mistrovství světa. Cílem je stát se největším formulovým týmem v Čechách. Věřím, že JMT Racing bude značkou, která bude zaručovat kvalitní závodění a vítězství nejen v rámci ČR.