Byla to má nejlepší sezona, říká Skalický

Byla to má nejlepší sezona, říká Skalický

Daniel Skalický poskytl rozhovor pro náš web. V něm mimo jiné označil letošní sezonu za svou nejlepší v kariéře.

Danieli, letošní ročník ESET Cupu byl pro vás z výsledkového hlediska velmi vydařený. Připsal jste si totiž hned tři tituly. Stal jste se šampionem v celkovém pořadí GT sprintu, dále v absolutní klasifikaci GT vytrvalosti a rovněž ve vytrvalostním hodnocení třídy GT3. K tomu všemu jste navíc zaznamenal i titul vicemistra GT3 sprintu. Jak byste zhodnotil svou letošní sezonu vlastními slovy?

Nemohlo to být lepší. Skoro mi už přišlo hloupé vyhrát úplně všechno, aby fanoušci věřili, že to mělo nějakou úroveň (směje se). Možná jsem tedy i rád, že Gregor Zsigo uhájil titul ve sprintech GT3. Lepší sezona být nemohla. Vyhráli jsme naši nejvyšší soutěž v nejvyšší kategorii absolutně, nevím, co bych mohl vyhrát více. Takže tato sezona byla jak pro mě, tak pro Duck Racing naprosto famózní a nejlepší.

Na jaký moment z letošního ročníku ESET Cupu budete vzpomínat nejraději?

To je těžké říci, těch momentů bylo více. Prvním momentem byl Grobnik a řežba s Konopkou. Po celou hodinu (ve vytrvalostním závodě – pozn. red.) jsem mu visel na zadku. Nemohl jsem ho předjet, protože jeho lambo jelo na rovinkách lépe. V zatáčkách jsem se ale držel na jeho zádi. Čekal jsem na jeho chybu, on ale žádnou neudělal. To byl docela silný zážitek.

Druhý takový moment přišel ve vytrvalosti na Slovakiaringu, když jsme se naháněli s dvojicí Rosina a Zsigo. Rosina se snažil najet náskok a Zsigo ho měl udržet. Já jsem se je snažil dotáhnout. To byl také vypjatý okamžik.

A pak samozřejmě Hungaroring (vytrvalostní závod – pozn. red.), kde se mi jednak povedlo tuto dvojici předjet a také jsem útočil na dvojici Lacko – Kolocová. Těžko říci, který z těchto tří momentů byl silnější. Všechny pro mě byly stejně vypjaté.

V maďarském vytrvalostním závodě si Daniel Skalický zajistil jak titul v hodnocení GT3, tak v celkové klasifikaci GT.

A na který moment budete vzpomínat naopak nejméně rád?

Naštval mě právě vytrvalostní závod na Slovensku, kdy Rosina střídal po skončení okna pro zastávky a místo nějaké adekvátní penalizace dostali (s Zsigem – pozn. red.) jenom průjezd boxy.

Navíc mi tam neřadilo auto. Celou dobu jsme trénovali se špatnou převodovkou, auto neřadilo. Když jsem musel přeřadit na dvojku, nemohl jsem přeřadit zpátky a musel jsem jet na dvojku dvacet vteřin, než jsem mohl přeřadit. Nevěděli jsme, jestli vůbec pojedeme závody. Naštěstí jsme to překlenuli a auto jelo. Nemohl jsem ale řadit tak, jak jsem potřeboval. Proto na mě najeli (Rosina a Zsigo – pozn. red.) takový náskok.

Myslím si, že ta penalizace nebyla moc fér. Střídali o hodně později a já navíc musel kvůli havárii objíždět roztočené auto, čímž jsem hodně ztratil. Slovensko bylo takové nevydařené, ale více méně kvůli technice.

 Jak byste ohodnotil letošní sezonu v porovnání se svými předchozími?

Když jsem vyhrál titul ve třídě do tří a půl litrů s BMW M3 GTR, bylo to také pěkné. Byli jsme tam čtyři vyrovnaní piloti a často jsme si to dávali dveře na dveře. Ve slabší třídě je to vždy takové vyrovnanější, jelikož auta nemají výkon a moc si neujedou. Tady je to vypjatější. Jede se v nejvyšší třídě o nejvyšší příčky v absolutním pořadí. A to je asi nejvíce. Ve třídě do tří a půl litrů jsem věděl, že i když vyhraji, pořad budu řekněme ve druhé lize, protože slabší auto nikdy nemůže vyhrát absolutně.

Teď je ESET Cup postaven tak, že v absolutním pořadí mohou vyhrát i slabší třídy, což se mi líbí. Šanci má každý. Když vyhrajete absolutně a ještě k tomu s nejsilnějším autem, tak je to nejvíce, co může být. Dá se říci, že je to pro mě i pro Duck Racing naše nejlepší sezona. Já jsem vyhrál tři tituly, jak jste říkal, a Petr (Kačírek – pozn. red.) je třetí ve sprintu GT3.

Co máte v plánu pro příští rok? Budete i nadále pokračovat v ESET Cupu u týmu Duck Racing s vozem Audi R8 LMS Ultra?

Určitě. Pojí nás silné vazby. Já asi ani z Duck Racingu nemohu odejít. Mám tam zázemí a všichni jsme kamarádi, už jsme taková rodina.

Jsme ale také v jednání s Liborem Milotou ohledně startů s jeho Mercedesem, což mě samozřejmě velice láká. Více mi vyhovuje auto s motorem vepředu a lehčím zadkem. Tak nějak jsem se ale zdárně přeorientoval i na motor vzadu, což je koncepce Audi.

Mercedes je samozřejmě lepší výkonově, je to nová technika. Já závodím s technikou starou deset let, což se vždy ukáže na časech. I kdybych jel bůhvíjak, tak dobré piloty ještě navíc s dobrým autem nemohu nikdy porazit. Zatím to zvažuji. Pro tuto chvíli má ale stále prioritu Duck Racing, Petr Kačírek a audina.

V barvách Duck Racingu bychom měli Daniela Skalického vídat i příští rok.

Vy jste pověstný svou velmi dobrou fyzickou kondicí. Jak bude vypadat vaše zimní příprava?

Moje fyzická příprava bude stejná jako doposud, tím pádem bojové sporty. To je všechno, na víc není čas. Bude to hlavně box. Fyzická kondice podle mě tkví v boxu. Dělal jsem hodně sportů a musím říci, že boxerská příprava je ta nejlepší. Lepší už je snad jen MMA, což je úplně šílené. Boxerská příprava je ale velice fyzicky náročná a v jiných sportech člověku hodně pomůže.

Máte z dlouhodobého hlediska například nějaký závodnický sen, který jste si ještě nesplnil a rád byste to napravil?

Mým snem je zúčastnit se Le Mans. Mám raději vytrvalostní závody než sprinty a všechny vytrvalostní závody, které se na světě jezdí, mě lákají. Hodně by se mi líbilo vyhrát s nějakým dobrým týmem absolutně v nějakém hodně dobrém šampionátu, například ve WEC. Jel bych klidně i s plackou. Nebo v gétéčku, která se toho účastní. Prakticky mě láká jakékoli mistrovství světa a jakékoli vytrvalostní závody.