Byl to můj nejlepší rok, říká Kismarty-Lechner

V loňském roce se mohl Gábor Kismarty-Lechner radovat z titulu šampiona ESET V4 Cupu ve vytrvalostním hodnocení třídy TC-3500, který ovládl společně se svým spolujezdcem Csabou Tothem. Důvod k radosti ovšem dala maďarskému závodníkovi také letošní sezona, kde se pro změnu radoval z celkového vítězství ve sprintových závodech TC-3500. V našem rozhovoru označil ročník 2019 jako svůj nejvydařenější v kariéře.

Gábore, v letošním roce jste se stal šampionem ve sprintových závodech kategorie TC-3500 a úspěšný jste byl v této třídě rovněž ve vytrvalosti, kde jste se společně s Csabou Tothem umístili na celkové druhé příčce. Jak jste tedy se sezonou spokojen?

S letošním rokem jsem velice spokojen. Naše největší síla spočívala ve vyrovnaných výkonech. Kromě ESET V4 Cupu jsem ovšem vybojoval titul I v maďarském mistrovství a také jsem skončil na druhé pozici ve FIA CEZ. Zároveň mám za sebou první rok v maďarském rallycrossovém šampionátu, kde jsem obsadil třetí příčku v hodnocení Hankook Racer Cupu. Odjel jsem tedy spoustu závodů a šlo tak o náročný rok. Mohu ale říci, že byl mým nejlepším.

Který z letošních závodů považujete za svůj nejvydařenější? Co bude vaší nejlepší vzpomínkou na rok 2019?

Nejlépe budu vzpomínat na Brno, kde byl víkend ovlivněn silným deštěm (TC-3500 ovšem na Masarykově okruhu startovalo pouze v rámci FIA CEZ – pozn. red.). Svedl jsem zde velkou bitvu s Markem Jedloczkym, se kterým jsme si prohodili pozice více než patnáctkrát a nakonec jsem zvítězil s náskokem pouhé jedné desetiny sekundy. Tento příklad ukazuje, jak je tato kategorie náročná.

A na který závod budete vzpomínat naopak nejhůře?

Nezažil jsem letos žádný špatný závod. Byly závody, kde jsem nebyl dostatečně dobrý a kde mě trápily technické potíže. Ale to jsou závody. Miluji je všechny. Na Grobniku mi uprostřed silného deště přestal fungovat stěrač, což bylo hodně těžké. Nakonec jsem ale v posledních třech kolech předjel osm vozů a skončil na celkovém šestém místě. Nemohu tedy říci, že bych zažil nějaký vyloženě špatný závod.

Letošní vítězství v krátkých závodech TC-3500 ovšem nepředstavuje váš jediný mistrovský primát v ESET V4 Cupu, neboť loni jste společně s Csabou Tothem ovládli vytrvalostní šampionát této třídy. V letošním roce zde byl ovšem nad vaše síly Jáchym Galáš. Jaký je český závodník, který letos zažil úspěšnou premiérovou sezonu na scéně závodů vozů TCR, soupeřem?

Jáchym je skvělý jezdec, ale totéž mohu říci o všech mladých závodnících. Jsou skutečně rychlí. Bylo nám jasné, že závodění s automatickou převodovkou bude proti vozům s manuálním řazením těžší a těžší. Chceme-li zůstat konkurenceschopní, musíme náš vůz vylepšit. Jáchym se ale stal šampionem zaslouženě a já mu gratuluji.

Závěrečná otázka se bude týkat plánů pro příští ročník. Budete pokračovat v ESET V4 Cupu v kategorii TC-3500? Nebo byste raději přestoupil do jiné třídy, například do TCR? A budeme vás moci spatřit také někde jinde než v ESET V4 Cupu nebo FIA CEZ? V loňském roce jste absolvoval například čtyřiadvacetihodinový závod v Dubaji…

Ve vytrvalostním hodnocení třídy TC-3500 se museli Gábor Kismarty-Lechner s Csabou Tothem sklonit před Jáchymem Galášem.

Mohu potvrdit, že dubajskou čtyřiadvacetihodinovku absolvujeme i v roce 2020. Půjde o můj osmý start v tomto závodě a zároveň o dvanáctou účast ve čtyřiadvacetihodinovém závodě. V této sezoně jsme v Dubaji měli smůlu, neboť se náš vůz po 17 hodinách uvařil. Nadcházející závod bychom ale rádi dokončili. Dáme do toho všechno. A pak se uvidí. Mám tuto kategorii rád a nejen ESET TCR, ale i ostatní třídy se stávají stále více populárnějšími. Jisté je, že budu na startovním roštu. Ale kde? To je stále tajné.