Brněnská rozlučka se sezonou

Brněnská rozlučka se sezonou

V pořadí šestý podnik ESET GT na okruhu Automotodrom Brno byl závěrečnou tečkou za sezonou 2023, která byla, co se týče bojů, o titul velmi kontrastní. V kategorii GT3 bylo rozhodnuto už před Brnem, v kategorii GTC jsme čekali až na samotný závěr.

Zaměřme se nejprve na kategorii GTC. V ní se o vavříny prali týmoví kolegové Jáchym Galáš a Matěj Pavlíček z týmu Mičánek Motorsport. Jejich pestrobarevná lamborghini vévodila po celý a pouze jednou bylo toto duo poraženo Dennisem Waszkem – a sice v Mostu. V Brně však znovu úřadovala mladá dvojice, resp. Jáchym Galáš, který před Pavlíčkem držel nepatrný bodový náskok a tudíž stál krůček od titulu. Když první sprint vyhrál, mohl slavit dvounásob. Nejen prvenství, ale i titul šampiona kategorie GTC. V neděli pak přidal další pohár pro vítěze, z letošní sezony si jich tak odnesl dohromady sedm. Pavlíček čtyři a Waszek jeden. Vozy Lamborghini SuperTropheo naprosto dominovaly a pohárové vozy Porsche zůstávaly vpovzdálí. Pouze Franz Lahmer byl jediným zástupcem německé značky, který se v Rakousku dostal na stupně vítězů. Jinak si pódium pravidelně rozebírala výše zmíněná dvojice.

Jestliže před Brnem byl výsledek kategorie GTC stále otevřený, tak v GT3 bylo rozhodnuto po Slovensku. Filip Salaquarda sice nebude vzpomínat na Slovakia Ring v dobrém, neboť řešil potíže s vozem Audi R8 LMS GT3, i tak se mohl radovat z titulu a v Brně svou letošní dominanci stvrdil výhrami ve sprintu i vytrvalosti. Libor Milota dojel pokaždé druhý a bylo to jeho poslední vystoupení s červenobílým mercedesem. Od příštího roku totiž nastupuje do GT Open u ISR Racing, kde se bude o Audi dělit s Filipem Salaquardou. Petr Kačírek dojel v obou sprintech třetí.

Pavel Sovička s KTM GTX týmu RTR projects ve své debutové sezoně dosáhl nejen na premiérové vítězství v úvodním sprintu, ale i na titul v kategorii GTX. A stejného úspěchu dosáhl Antal Zsigo s BMW M4 GT4 a v kategorii GT4 získal titul ve sprintu i vytrvalosti.

 

Jak už bylo zmíněno, Filip Salaquarda se stal šampionem i ve vytrvalostních závodech. V kategorii GTC si titul zajistil Petr Brecka, jenž v Brně sice nestartoval, ale jeho největší konkurenti – posádka Kurt Wagner-Josef Záruba měli hned v úvodu nehodu a jejich lamborghini šlo v poslední zatáčce přes střechu. Za volantem sedícímu Wagnerovi se naštěstí nic nestalo, ale bylo jasné, že titul jim proklouzl mezi prsty.

Wagner měl nehodu s Petrem Lisou, jenž se o KTM GTX měl dělit právě s Pavlem Sovičkou. Vzhledem k tomu, že i Lisa musel odstoupit, Václav Janík měl se svým KTM GTX volnou cestu nejen k třetí výhře roku, ale především vytrvalostnímu titul v kategorii GTX.