Atraktivní i bezpečnější start na okruhové scéně

Atraktivní i bezpečnější start na okruhové scéně

Autoklub České republiky ve spolupráci s ESET Cup Series zařadí v sezoně 2022 do programu domácího mezinárodního šampionátu formuli 4 s novou generací závodních vozů T-421 italského výrobce Tatuus. Talentovaným jezdcům se tak otevírá atraktivní i bezpečnější start na okruhové scéně.

Formule 4, která ideálně propojuje motokárové závody se šampionáty F3, představuje jezdeckou budoucnost okruhového závodění. O to víc je vítaný současný krok okruhové komise Autoklubu ČR. Budoucí hvězdy motoristického sportu čeká premiéra s novými vozy italského výrobce Tatuus, které v souladu s koncepcí formule 4 nabízejí optimální kombinaci bezpečnosti, vysoké kvality a výkonosti s dobrým poměrem ceny a výkonu.

Oproti svému předchůdci byl nový model zásadně přepracován a vylepšen především z hlediska bezpečnosti. Monopost s motorem o výkonu 180 koní využívá řadu vylepšení k ochraně řidiče včetně ochranného oblouku „Halo“ nad otevřeným kokpitem, který je známý z F1. Závodní vůz formule 4 má navíc vylepšený monokok s vyšší ochranou proti bočnímu nárazu a nárazovými strukturami, které absorbují více energie v případě kolize. K homologaci formule 4 muselo vozidlo projít 20 předepsanými testy od Mezinárodní automobilové federace.

Efektivní 1,4 litrový čtyřválcový turbomotor od Fiatu Abarth, známý z předchozího modelu, nově poskytuje 180 koní, což je o 20 koní než u předchozího modelu. Zvýšený výkon tak kompenzuje váhu rozsáhlých bezpečnostních standardů a očekává se, že bude na úrovni předchozí formule. Pneumatiky dodá exkluzivní partner Pirelli, mimo jiné dodavatel pneumatik ve formuli 1.

F4 láká ve středoevropském regionu
„Formule 4 je základem formulového závodění a ideálním propojením mezi motokárovými a formulovými světy. Je finančně dostupná, bezpečná a přitom atraktivní, jak dokazují šampionáty v Německu, Itálii a Španělsku. Jsem velice rád, že se nám podařilo s výrobcem Tatuus dojednat spolupráci již v premiérovém roce nového modelu T-421. V současné době jednáme i s autokluby sousedních zemí a zájem o účast je veliký. Přesto musíme být trpěliví a plánovat vše dlouhodobě. I když je formule 4 relativně levná, musí se zaplatit. Jedná se ale o výbornou investici, další model bude následovat nejdříve za 7 let,“ řekl Josef Křenek, který v 90. letech vrátil v Čechách bývalý lesk národní formuli.

Vstup F4 s novou generací závodních vozů do programu Eset cupu přivítal i Tomáš Enge. Jediný český pilot, který startoval ve F1, poznamenal: „Závodní kariéru jsem také začínal v obdobných formulích. Po přestupu z motokár jsem se za relativně nízkou cenu naučil perfektně ovládat malou formuli, abych byl připraven na silnější vozy F3, F3000 a F1. Proto mě moc těší, že šampionát formule 4 s nejnovějšími formulemi, které jsou současně výrazně bezpečnější, se představí i u nás ve střední Evropě při mezinárodním šampionátu ESET Cupu.“

Formuli 4 jako kategorii závodních formulí představila FIA poprvé v roce 2014. Iniciátorem byl Gerhard Berger, který v té době koordinoval formulové závody. F4 ideálně propojila motokárové závody se šampionáty formule 3 a rychle získala velkou oblibu. Nejedná se sice o značkový pohár, ale podvozek i motor musí být speciálně homologovány. Z pohledu jezdců jsou závody atraktivní i proto, že pět nejlepších závodníků v šampionátu FIA formule 4 si může připsat body v kvalifikaci na superlicenci.

Kalendář

08.–10.04. Hungaroring
03.–05.06. Red Bull Ring
24.–26.06. Poznan
23.–24.07. Grobnik
19.–21.08. Slovakiaring
09.–11.09. Brno

Vozy
Tatuus F4-T421
Tatuus F4-T014

Závodní formát
1. Kvalifikace – 25 min
2. Kvalifikace – 25 min
1. Závod – 25 min (pořadí na startu podle výsledků 1. kvalifikace)
2. Závod – 25 min (pořadí na startu podle výsledků 2. kvalifikace)

Startovné
4.000 € + DPH za registraci na celou sezonu do 28. 2. 2022
4.800 € + DPH za registraci na celou sezonu do 1. 3. 2022
900 € + DPH za jeden závod

Registrace
Formulář musí být řádně vyplněn, podepsán na obou stranách a zaslán na KŘENEK MOTORSPORT:
poštou na KŘENEK MOTORSPORT, Revoluční 246, 250 64 Měšice, Česká republika
e-mailem: info@krenek.cz
online: bude doplněno

Klasifikace
ESET CUP F4
ESET CUP F4 Trophy (only T-014 cars)
ESET CUP F4 Junior Trophy
ESET CUP F4 Woman Trophy
ESET CUP F4 Team Trophy

Pneumatiky
Oficiálním a jediným dodavatelem je značka Pirelli. Povoleny jsou dvě sady suchých pneumatik a dvě sady do deště na závodní víkend. Cena za sadu je 780€ + DPH

Náhradní díly
Náhradní díly budou dostupné na všech závodech.

Televizní pokrytí
Reportáž na televizní stanici Eurosport
Živý přenos na YouTube (Kreator TV)