ACR Formule 4 bude cenově dostupnější, říká o nové sérii promotér Josef Křenek

ACR Formule 4 bude cenově dostupnější, říká o nové sérii promotér Josef Křenek

Nový šampionát formule 4 pro střední a východní Evropu odstartuje nadcházející sezonu. V porovnání s ostatními zavedenými sériemi F4 je rozpočet nižší, přičemž kvalita závodního kalendáře stejně vysoká, říká promotér série Josef Křenek.

Co od vzniku nové série pro monoposty F4 můžeme čekat a jak se šampionát bude jmenovat?
Bude se jednat o nezávislý šampionát formule 4, který bude organizován z České republiky a podporován populárním ESET Cupem. Oficiální název bude ACR Formula 4 powered by ESET. ACR je zkratka pro Autoklub České republiky.

Jedná se o samostatný šampionát, nebo „doplněk“ k existující soutěži, například Drexler Formula Cup?
Jak už jsem zmínil, jde o samostatný šampionát s úplně novými monoposty F4. S Drexler Formula Cupem máme dlouhou a úspěšnou spolupráci, takže je docela možné, že v první sezoně budeme závodit společně, ale s oddělenou klasifikací. Formule 4 je relativně levná, byť založení týmu nebo jeho provoz samozřejmě něco stojí. Žijeme v nestabilních pandemických časech, takže logistika může být občas náročná. Na druhou stranu sledujeme dlouhodobé cíle. Jakmile budeme mít startovní pole o dvanácti a více monopostech, můžeme mít samostatné závody. S trochou štěstí k tomu může dojít už na úvodním podniku na Hungaroringu.

Prestižní šampionáty F4 se nacházejí v Itálii, Německu, Španělsku a Velké Británii. Pak máme Francii a Dánsko. Vaše série bude tedy pokrývat střední a východní Evropu?
Česká republika je malá země s dvěma okruhy a hrstkou závodníků. To platí i pro Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko, Polsko nebo Rakousko. Proto společně závodíme už několik let na stejných tratích a ve stejných termínech. Sjednotili jsme si pravidla pod hlavičkou FIA CEZ (Central European Zone), takže F4 můžeme považovat za doplnění tohoto celku a zcela nový šampionát pro střední a východní Evropu.

Úspěšně organizujete i šampionát TCR Eastern Europe. Bude série F4 součástí doprovodného programu pro tyto podniky?
Určitě. Před pěti lety jsme pochopili, že potřebujeme hodnotné šampionáty, abychom získali prestižní celek. Toho jsme dosáhli s Twingo Cupem, u nějž není třicetičlenné startovní pole ničím neobvyklým. Dále máme Renault Clio Cup Bohemia pro ambiciózní začátečníky, pak zmiňovaný TCR Eastern Europe, dále ESET GT Cup s atraktivním vozy GT a prototypy LMP a nyní, abychom zjednodušili přestup z motokár na okruhy, budeme mít ACR Formuli 4.

V rámci formule 4 jsou v nabídce monoposty značek Tatuus nebo Mygale a především motory Abarth nebo Renault. Jakou variantu jste zvolili?
Volba padla na značku Tatuus a motory Abarth. Přesně jako to mají Němci, Italové nebo Španělé. Nicméně předchozí modely T014 mohou v sérii závodit také. Budou zařazeni ve speciální kategorii.

Jak bude fungovat distribuce a servis monopostů? Bude centrální, nebo to necháte v rukou týmů?
Neplánujeme žádný centrální servis. Raději bychom viděli různé závodní týmy, ideálně z několika států.

A co vyrovnanost a fair play ve startovním poli? Můžeme počítat s jednotnými kontrolami technických komisařů?
Technické kontroly jsou pro nás klíčovým a důležitým faktorem. Tzv. datalogger je povinný v GT3, GT4 a TCR už několik let. Stejné to bude v ACR Formule 4. Máme zkušené technické a sportovní komisaře, kteří jsou součástí našeho šampionátu.

Pro jaké jezdce je nová formulová série určena? Jaký je minimální věk a jaké zkušenosti musejí mít?
Všichni jezdci musí vlastnit závodní licenci a musí jim být alespoň 15 let.

Na jaké okruhy formule 4 zamíří?
Plánujeme šest podniků na šesti různých okruzích v šesti různých státech – Maďarsko, Rakousko, Polsko, Chorvatsko, Slovensko a Česká republika. Vše v dosahu 500 kilometrů.

Pokud by se jezdec chtěl zúčastnit německého nebo italského šampionátu F4, potřeboval by rozpočet zhruba 250 000 eur. Můžete prozradit, kolik by stála sezona v ACR Formuli 4?
Chceme zájemcům nabídnout vysokou kvalitu za rozumné peníze. Uvědomujeme si obecného zvyšování cen, obzvlášť v současné době je to velmi těžké. Nicméně náklady na sezonu v ACR Formuli 4 odhadujeme na 50 000 až 100 000 eur. Usilujeme o kvalitní a dostupné závodění s prvotřídní konkurencí, s fair play a vysokou bezpečností.