ACCR Czech Formula odstartuje závodem na Hungaroringu

ACCR Czech Formula odstartuje závodem na Hungaroringu

Dlouho očekávaný start nové série pro monoposty formule 4 odstartuje závodním víkendem na Hungaroringu ve dnech 29.–30. dubna 2023. Série ponese název ACCR Czech Formula a naváže na tradici Národní formule, z níž vzešla řada špičkových závodníků.

ACCR Czech Formula je šampionát pro novou generací monopostů F4 Tatuus T-421. Talentovaným jezdcům se tak otevírá atraktivní a bezpečnější start na okruhové scéně středoevropského regionu.

„Šampionát vznikl především z důvodu, že motokárovým jezdcům chyběla atraktivní možnost přestupu do okruhových závodů. Do nynějška jich přecházelo jen málo a spíše do cestovních vozů, protože samostatný juniorský formulový šampionát v našem regionu chyběl. Proto jsme chtěli ve spolupráci s Autoklubem České republiky vytvořit formulovou sérii, která má budoucnost, finanční strop, a především bezpečnou techniku, s níž lze startovat i v zahraničí,“ vysvětluje důvody vzniku promotér Josef Křenek a dodává, že se tímto navazuje na bývalou Národní formuli, ze které vzešla řada kvalitních pilotů jako například Adam Kout nebo Josef Král.

„Od zániku Národní formule jsme v našem regionu neměly jednotnou formulovou kategorii. Monoposty Formule 3, Formule 4, Formule Renault startovali pouze ve společném poli. ACCR Czech Formula však bude mít na každém podniku samostatné závody výlučně pro vozy F4 nejnovější generace. Jedná se o dlouhodobý projekt a jsem si vědomi, že nás čeká pozvolný rozjezd. Jednáme ale s několika dalšími týmy a je velmi reálné, že startovní pole poroste od závodu k závodu. Současná situace není pro žádný sport jednoduchá, jsou drahé energie, vysoká inflace, ale i zpožděné dodávky a stále stoupající ceny monopostů a náhradních dílů. Jsme ale přesvědčeni, že vstupní formulovou sérii nezbytně potřebujeme,“ dodává Křenek.

Do premiérové sezony ACCR Czech Formula je již nyní přihlášeno několik týmů z České republiky, Maďarska, Rakouska a Švýcarska, a sice Gender Racing Team, Jenzer Motorsport, JMT Racing, Renauer Motorsport, Sape Motorsport a Sauter Engineering + Design.

Monopost F4 Tatuus T-421 s 1,4 litrovým čtyřválcovým turbomotorem Abarth poskytuje 180 koní, což je o 20 koní než u předchozího modelu. Zvýšený výkon tak kompenzuje váhu rozsáhlých bezpečnostních standardů. Monopost využívá řadu vylepšení k ochraně řidiče včetně ochranného oblouku „Halo“ nad otevřeným kokpitem, Závodní vůz formule 4 má navíc vylepšený monokok s vyšší ochranou proti bočnímu nárazu a nárazovými strukturami, které absorbují více energie v případě kolize.

Hungaroring Entry list