LOADING

Type to search

Novinky

Mladí jezdci mají nový cíl ESET V4 Cup Junior Trophy

PR Dub 4
Share

Na úvodním podniku ESET V4 Cup na Hungaroringu se sešlo přesně 12 juniorů, tedy závodníků ve věku do 23 let. Nastupující generace pilotů ukázala, že se s ní musí v budoucnu počítat.

Největší zastoupení mladých závodníků měl Twingo Cup, který je ideálním mezistupněm v cestě k vyšším příčkám hierarchie motorsportu. Mark Škulj, Nik Štefančič, Matěj Korený a Mark Mramor nesou v průběžném bodování přívlastek junior a první dva jmenovaní na Hungaroringu doslova zářili.

Škulj startoval do obou závodů z první řady, přičemž v druhé kvalifikaci zajel nejrychlejší čas a závodu suverénně vévodil startovnímu poli až do cíle, kde se objevil téměř o devět sekund dřív než ostatní – a to je ve vyrovnaném Twingo Cupu obrovský rozdíl. I Nik Štefančič prokázal talent, když se v sobotní jízdě pohyboval na špici a do posledních metrů bojoval o vítězství. Nakonec z toho bylo druhé místo, ale je evidentní, že vítězství na sebe nenechá dlouho čekat.

Dominantním způsobem pokořil Hungaroring Michal Makeš, který teprve loni přesedl z motokár do Renaultu Clio a v pohárovém Clio Cupu vybojoval titul šampiona roku 2018. Úvodní závody roku 2019 pak s přehledem vyhrál a dal jasně najevo své ambice pro letošní sezonu. V Clio Cupu startuje i další junior, a sice Szymon Jablonski, jenž svůj premiérový start proměnil ve druhou pozici.

Ve formulových závodech se potkalo pět juniorů napříč třemi kategoriemi. Těmi nejvýraznějšími byli Tom Beckhäuser s Dallarou 308 Opel F3 a Václav Šafář s Tatuus T014 Abarh F4. Beckhäuser nenašel přemožitele v kategorii F3 a obdobně si počínal i Šafář, který vyhrál oba závody kategorie F4 před juniory Mariusem Morosanem a Stefanem Fürtbauerem.

Pátým juniorem v monopostu byl Felix Grosse-Aschhoff ve formuli Renault. Bohužel nedostal příležitost poměřit síly s ostatními a kvůli technickým problémům se víkendových závodů nezúčastnil. Stejně dopadl i Jáchym Galáš v kategorii cestovních vozů TC. Vicemistr Clio Cupu 2018 měl v trénincích rychlé tempo, ale potíže s převodovkou ho odsoudily do role diváka. Druhou šanci prokázat své kvality s Volkswagenem Golf tak dostane až na dalších závodech.

Na Hungaroringu nakonec bodovalo deset z dvanácti juniorů. Ačkoliv řídí odlišné závodní vozy v různých kategoriích, spojuje je touha uspět. Vyčnívají mezi zkušenými kolegy a na dráze se nebojí vyostřených soubojů. Nová generace závodníků má ty nejlepší předpoklady prosadit se v silném konkurenčním prostředí a zaslouží si výjimečnou pozornost. Proto vznikl ESET V4 Cup Junior Trophy, bodově hodnotící výsledky juniorů.

Průběžné hodnocení
ESET V4 CUP – JUNIOR TROPHY

Tags: