Šampionem ESET iSeries se stal Josef Záruba

Historicky prvním šampionem virtuálního seriálu ESET iSeries se stal pilot stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra Josef Záruba. Byli to ale Bartlomiej Mirecki a Petr Fulín, kdo si rozebral během závěrečného podniku v Brně vítězství.

V neděli 28. června vyvrcholil premiérový ročník virtuálního šampionátu ESET iSeries. Dějištěm závěrečných dvou závodů byl Masarykův okruh v Brně.

V nejlepší pozici vstupoval do podniku Josef Záruba (130 bodů). Náskok pilota stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra před druhým Petrem Fulínem (96 bodů) činil solidních 34 bodů. Jelikož však během závěrečného klání bylo možné získat až 50 bodů, stále Záruba nemohl nic považovat za jisté. Šance na titul navíc stále žila také u třetího Bartlomieje Mireckého (92 bodů) a čtvrtého Pavla Gellnera (90 bodů).

Že ještě Záruba nemá vyhráno, naznačila už kvalifikace. V ní totiž byl ze všech aspirantů na titul nejméně úspěšný, když zajel pátý čas. Nejlépe se v boji o startovní pozice vedlo Bartlomieji Mireckému, který tak zakončil sezonu s fantastickou kvalifikační bilancí – pole position totiž získal ve čtyř z pěti případů. Druhé místo si pro úvodní závod vyjel Petr Fulín a třetí Antonio Citera. Pavel Gellner obsadil čtvrtou pozici.

Začátek prvního závodu vyšel nejlépe Petru Fulínovi a posunul se do čela. Mirecki se propadl až na čtvrtou příčku. Kromě Fulína se totiž před něj dokázali v úvodních metrech posunout také Citera s Gellnerem. Naděje této dvojice na dobrý výsledek ale vyhasly už v první zatáčce, kdy mezi oběma došlo ke kontaktu a skončili mimo trať. Zatímco pro Citeru tento incident znamenal konečnou, Gellner byl schopen pokračovat. Mireckému tato kolize umožnila vrátit se na druhé místo.

V konečných výsledcích ale Polák figuroval ještě výše. Později se mu totiž podařilo předjet Petra Fulína a mohl tak slavit kýžené premiérové vítězství. Za zmínku rovněž stojí skutečnost, že se stal sedmým různým vítězem v sezoně. Fulín se musel spokojit se stříbrem.

Bartlomiej Mirecki se na závěr sezony přeci jen dočkal vítězství.

Ke třetímu místu měl dlouho nakročeno jezdec stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra Michal Makeš. V průběhu závodu jej ale potkaly potíže a byl to tak Dávid Němček, kdo obsadil poslední pódiovou příčku.

Pro vedoucího muže šampionátu Josefa Zárubu skončila první jízda čtvrtým místem. Český závodník se po úvodním okruhu propadl až na šestou pozici. Brzy se ale dokázal posunout před Keija Kekeho Platzera na pátou příčku a poté mu přišly vhod i zmíněné problémy jeho parťáka Makeše.

Jako pátý dorazil do cíle Platzer. Šestý skončil Tom Beckhäuser, na sedmé místo se zvládl po incidentu v úvodu prodrat Pavel Gellner, osmý nakonec dojel Michal Makeš, devátý Matěj Kácovský a bod za desáté místo si připsal Jakub Knoll.

Před závěrečným kláním se okruh kandidátů na celkové prvenství zúžil ze čtyř na dva. Ve hře zůstali již jen Josef Záruba a Bartlomiej Mirecki. První jmenovaný se ale nacházel ve výrazně lepší pozici. Jeho náskok totiž činil 25 bodů. Tato skutečnost znamenala, že Mirecki by potřeboval k zisku titulu vítězství a ještě doufat, že Záruba nebude bodovat.

Netrvalo ale dlouho a tento scénář se už tak nereálně nejevil. Záruba totiž v úvodu kolidoval s Dávidem Němčekem a následoval pád na chvost. Po prvním kole mu patřilo až 14. místo.

Josef Záruba nevstoupil do druhého závodu dobře…

V té chvíli ale stále držel celkové vedení ve svých rukou. Mirecki se totiž po startu propadl na druhou příčku, neboť to byl znovu Petr Fulín, kdo odstartoval nejlépe a ujal se vedení.

V první jízdě trojnásobný mistr Evropy v závodech cestovních vozů své snažení do vítězného konce nedotáhl, ve druhém klání se mu to již ale podařilo. Tentokrát totiž Mireckému nepodlehl a dojel si pro třetí triumf v sezoně. Mirecki proťal cílovou pásku jako druhý a titul tak nezískal.

Petr Fulín si v ESET iSeries připsal větší počet vítězství než kdokoli jiný.

Fulína s Mireckim doplnil na pomyslných stupních vítězů třetí Michal Makeš. Šampion Renault Clio Cupu z posledních dvou sezon si tak spravil chuť po smůle v úvodním klání podniku.

Čtvrtou pozici obsadil Pavel Gellner. Pátý skončil Keijo Keke Platzer, šestý Tom Beckhäuser a sedmý Dávid Němček. Jako osmý proťal cílovou pásku Josef Záruba. Pilot stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra ale mohl být nejšťastnější ze všech. Stal se totiž historicky prvním šampionem ESET iSeries. Devátou pozici obsadil Matěj Kácovský a desátou Tomáš Liedl.

Celkového vítězství dosáhl Záruba se ziskem 146 bodů. Titul vicemistra nakonec bere Petr Fulín (139 bodů), který si během sezony připsal nejvíce výher ze všech a za šampionem Zárubou zaostal o sedm bodů. Bartlomiej Mirecki končí na třetí příčce (135 bodů).

Mičánek Motorsport powered by Buggyra neslaví pouze jezdecký titul, ale rovněž prvenství v týmovém hodnocení (232 bodů). Druhé místo obsadila stáj Fullinrace Academy (139 bodů) a třetí Vekra Racing Team (136 bodů).