Čtyři závody, čtyři různí vítězové – taková byla letošní vytrvalost GT3

Letošní ročník vytrvalostního hodnocení třídy GT3 poznal v každém ze závodů jiného vítěze. Titul nakonec slavil Daniel Skalický.

V letošní sezoně vytrvalostního hodnocení třídy GT3 se ani v nejmenším nedalo hovořit o dominanci jednoho závodníka. V každém ze závodů totiž slavil někdo jiný.

Červencový závod v chorvatském Grobniku patřil posádce stáje GT2 Motorsport ve složení Libor Milota a Sergej Pavlovec. Vůz Mercedes-AMG GT3 projel cílem jako první také na Slovakiaringu. V tomto případě se ale jednalo o auto týmu Buggyra Zero Mileage Racing, ve kterém se střídali David Vršecký a Tomáš Enge. V Brně triumfoval pilot Duck Racingu Daniel Skalický a poslední závod sezony na Hungaroringu patřil Marcinovi Jedlinskému z Olimp Racingu.

V celkovém pořadí se nakonec umístil nejvýše Daniel Skalický. Jezdec týmu Duck Racing se kromě vítězství na Masarykově okruhu objevil na pódiu také ve zbylých třech případech – v Grobniku dojel druhý a Slovakiaring s Hungaroringem mu vynesly třetí příčku. Celkem nasbíral 36,5 bodu a oplatil tak Gregoru Zsigovi porážku ze sprintového hodnocení GT3, kde na slovenského jezdce ztratil jediný bod.

Zsigo se stal ve vytrvalosti vicemistrem. Nebyl ale sám. V posádce Trevor Racingu ho totiž ve všech závodech doplnil Štefan Rosina. Tato dvojice skončila na celkové stříbrné příčce se ziskem 24 bodů, a to i přesto, že ani jednou nezvítězili. Nejvýše dosáhli na druhé místo. To ukořistili na Slovakiaringu a v Brně.

Zatímco ve sprintu GT3 slavil Gregor Zsigo titul, ve vytrvalosti mu musela stačit druhá příčka.

Nejlepší trojici celkové klasifikace vytrvalostního hodnocení GT3 uzavírá Bódis Kálmán. Maďar si připsal celkem 13,5 bodu. Maďar zaznamenal svůj nejlepší výsledek při úvodním závodě sezony v Grobniku. V chorvatském klání obsadil třetí místo.

Chorvatští vítězové Milota a Pavlovec skončili se ziskem 12,5 bodu na celkovém čtvrtém místě. Jejich triumf v Grobniku byl současně jejich jediným letošním startem. Totéž platí o nejúspěšnější posádce ze Slovakiaringu Davidu Vršeckém a Tomáši Engem a také o vítězi z Maďarska Marcinu Jedlinském. I ti si tak připsali 12,5 bodu, stejně jako Milota s Pavlovcem. Zatímco Vršecký a Enge skončili celkově pátí, Jedlinski šestý.

Za zmínku stojí rovněž účast evropského šampiona v závodech tahačů z roku 2017 Adama Lacka a teprve šestnáctileté Aliyyah Kolocové. Ti nastoupili za Buggyru Zero Mileage Racing v Maďarsku a obsadili druhé místo. To jim vyneslo devět bodů a celkově skončili v šampionátu s touto sumou sedmí.